w w w . a h l e b a i t p e d i a .com
دانشنامه اهل بیت
حدیث

 

یکی از سایت‌هایی که می‌توان به عنوان یک مرجع در مورد مباحث اسلامی بویژه اهلبیت‌علیهم‌السلام بدان پرداخت، سایت مرکز جهانی آل‌البیت‌علیهم‌السلام است. اين پایگاه و وبگاه‌های وابسته بدان زير نظر دفتر «حضرت آيت الله العظمى حاج سيد على حسينى سيستانى» و به اشراف «حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد جواد شهرستانى» در بهار سال 1377 هـ.ش مصادف با عيد سعيد غدير افتتاح گرديد.

حال به اختصار  بخش‌هایی از این پایگاه را که در ارتباط با ائمه‌علیهم‌السلام است، به صورت آماری معرفی می‌کنیم:
در قسمت کتابخانه و در بخش سیره اهلبیت‌علیهم‌السلام 80 عنوان کتاب قرار دارد؛ چنان که در بخش مقالات مرتبط با اهلبیت‌علیهم‌السلام نیز با معرفی 450 عنوان مقاله که به صورت اختصاصی به اهلبیت‌علیهم‌السلام می‌پردازد، روبرو هستیم. به طوری که اگر شخصی قصد تحقیق یا نوشتن پایان نامه در زمینه اهلبیت‌علیهم‌السلام را داشته باشد، به راحتی می‌تواند با رجوع به این بخش، مطالب خوبی را استخراج کند.
در این سایت بخشی وجود دارد که به معرفی سایت‌های مربوط به ائمه‌علیهم‌السلام پرداخته است. همچنین سایت فوق در مورد اهلبيت‌علیهم‌السلام مطالب خود را بدین صورت آورده است:

 

  • زندگي‌نامه معصومين‌علیهم‌السلام به همراه گزيده‌اى از سخنان گهربارشان؛
  • گزيده‌اى از شرح حال خاندان عصمت و طهارت‌علیهم‌السلام؛
  • گزيده‌اى از شرح حال اصحاب عترت‌علیهم‌السلام؛
  • تصاوير عتبات عاليات و اماكن متبركه؛

 

در حال حاضر اين پايگاه به 30 زبان رايج دنيا مشغول به فعاليت است که از نقاط قوت بسیار خوب آن به شمار می‌آید و توانسته است پايگاه‌هاى اينترنتى متعددی در داخل و خارج از كشور راه اندازی کند چرا که با راه اندازى «پايگاه اينترنتى الشيعه»، که مورد استقبال اقشار مختلف مردم در داخل و خارج از كشور قرار گرفت و پيشنهادهاى ارسالى از سوى علما و انديشمندان، جهت ايجاد چنين پايگاه‌هايى در داخل و خارج از كشور، پايگاه‌هاى اينترنتى جديدى در سايراستان‌ها و خارج از كشور راه اندازى گردید، كه به قرار ذيل مى‌باشند:

 

نام آدرس
شبكه يا زهرا‌علیها‌السلام www.yazahra.net
شبكه امام باقر‌علیه‌السلام www.imambaqer.net
شبكه امام صادق‌علیه‌السلام www.imam-sadiq.net
شبكه امام کاظم‌علیه‌السلام www.imamkathem.net
شبكه امام رضا‌علیه‌السلام www.imamreza.net
شبكه امام جواد‌علیه‌السلام www.imamjawad.net
شبكه امام هادى‌علیه‌السلام www.imamhadi.net
شبكه امام مهدى‌علیه‌السلام www.montazar.net
شبکه الصراط در پاکستان www.alsiraat.net
شبكه الهدى در پاكستان www.alhoda.org
شبکه اطلاع رسانى در نجف www.holynajaf.net
شبکه اطلاع رسانى در کربلا www.holykarbala.net
شبکه اطلاع رسانى در کاظمين www.holykadhmia.com

 

از جمله زیر مجموعه‌های این سایت می‌توان به پايگاه تخصصى نهج‌البلاغه اشاره کرد. اين پايگاه فعاليت خود را در سال 1383 شمسى آغاز نموده و پاسخ گوى پرسش‌هاى حديثى و اعتقادى مخاطبين گرامى مى‌باشد و در حال حاضر با نشانى www.balaghah.net و به چندين زبان زنده دنيا من جمله : عربى ـ فارسى ـ انگليسى ـ اردو ـ فرانسه ـ روسى ـ بوسنيايى ـ چينى ـ آذرى ـ ترکى استانبولى ـ کردى لاتين ـ کردى عربى ـ تايلندى ـ اندونزى ـ هندى ـ برمه ـ پرتقالى ـ تاجيک اطلاع رسانى مى‌نمايد.
برخى عناوين این پایگاه عبارت‌اند از: متن کامل عربى نهج‌البلاغه، ترجمه نهج‌البلاغه به زبان‌هاى مذکور، جستجوگر نهج‌البلاغه به روش‌هاى گوناگون کلمات و موضوعات، شرح خطبه‌ها، شرح نامه‌ها، شرح حکمت‌ها و کلمات قصار ـ زندگى‌نامه شريف الرضى، تفاسير و شروح نهج البلاغه، شگفتى‌هاى نهج‌البلاغه، امام على و نهج‌البلاغه، مقالات نهج‌البلاغه، حافظان نهج‌البلاغه، پرسش و پاسخ، کتابخانه و نسخ خطى نهج‌البلاغه.
پايگاه تخصصى قرآن کريم از دیگر زیرمجموعه‌های مهم مرکز جهانی آل البیت‌علیهم‌السلام می‌باشد.
اين پايگاه تخصصى علوم قرآنى، فعاليت خود را در هفدهم مردادماه 1383 شمسى مصادف با سالروز فرخنده ميلاد بانوى دو عالم حضرت صديقه طاهره فاطمه زهرا‌علیها‌السلام آغاز نمود و پاسخ گوى پرسش‌هاى قرآنى مخاطبين گرامى مى‌باشد، و در حال حاضر با نشانى www.quran.al-shia.org و به چندين زبان زنده دنيا از جمله: عربى، فارسى، انگليسى، اردو، فرانسه، آلمانى، اسپانيايى، ايتاليايى، روسى، بلغارى، بوسنيايى، چينى، آذرى، ترکى استانبولى، کردى لاتين، کردى عربى، تايلندى، اندونزى، هندى، سواحلى، برمه، فولانى، هوسا و بنگالى اطلاع رسانى مى‌نمايد.
برخى عناوين این پایگاه عبارت‌اند از: متن قرآن کريم با انواع متون خطى، ترجمه قرآن به زبان‌هاى فوق، جستجوى قرآنى به روش کلمات و موضوعات، تلاوت قرآن توسط قاريان مصرى، ايرانى و عراقى و ترتيل قرآن توسط قاريان مشهور جهان.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید